پیشنهاد عهد ما
خانه > مقالات > قرآن و عترت > حضرت خدیجه کبری(س)؛مادر امت و الگو حیا و مجاهدت

حضرت خدیجه کبری(س)؛مادر امت و الگو حیا و مجاهدت

مقدمّه

سخن از خدیجه – علیها السلام – ، سخن از یک دنیا عظمت و پایداری واستقامت در هدف است. به حق قلم فرسایی درباره کسی که خداوند براو سلام و درود می فرستد، بسی مشکل است.اما به مصداق “ما لا یدرک کلّه لایدرک کلّه،” به بررسی گوشه هایی از شخصیت و زندگی این بزرگ بانو می پردازیم:

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

ولادت و خانواده

خدیجه – علیها السلام – ۶۸ سال قبل از هجرت بدنیا آمد با توجه به اینکه سن حضرت خدیجه هنگام ازدواج با پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – کمتر از سی سال بوده، پس تاریخ ولادت ایشان غیر از این است که در متن داده شده است. خانواده ای که خدیجه – علیها السلام – را پرورش داد از نظر شرافت خانوادگی و نسبت های خویشاوندی، در شمار بزرگترین قبیله های عرب جای داشت. این خاندان در همه حجاز نفوذ داشت. آثار بزرگ و نجابت و شرافت از کردار و گفتار خدیجه – علیها السلام – پدیدار بود.

خدیجه – علیها السلام – از قبیله هاشم بود و پدرش خویلد بن اسد قریشی نام داشت. مادرش فاطمه دختر زائدبن اصم بود.

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

اخلاق خدیجه (س)

خدیجه – علیها السلام – در بین اقوام خود یگانه و ممتاز و میان اقران کم نظیر بود. او به فضیلت اخلاقی و پذیرایی های شایان بسیار معروف بود و بدین جهت زنان مکه به وی حسد می ورزیدند. دختر خویلد در سجایا و کمالات اخلاقی زبانزد و نمونه بود و به حق ایشان کُفو خوبی برای پیامبر اسلام – صلی الله علیه و آله و سلم – بود. بی تردید می توان گفت که این سجایا و فضایل اخلاقی سبب شد تا خدیجه – علیها السلام – برای همسری پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – شایسته شمرده شود. طبق روایات، او برای پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – یاوری صدیق بود. (سیر اعلام النّبلاء، ج ۲، ص ۱۱۴)

آیا خدیجه (س) قبل از پیامبر (ص) ازدواج کرده بود؟

معروف است (بحار الانوار، ج۱۶ ، ص ۱۰ تنقیح المقال، ج ۳، ص ۷۷ ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۰۲) اولین کسی که به خواستگاری خدیجه – علیها السلام – آمد یکی از بزرگان عرب به نام “عتیق بن عائذ مخزومی” بود. او پس از ازدواج با خدیجه – علیها السلام – ، در جوانی درگذشت واموال بسیاری را برای خدیجه – علیها السلام – به ارث گذاشت. پس از او “ابی هاله بن المنذر الاسدی” که یکی از بزرگان قبیله خود بود با وی ازدواج کرد.

ثمره این پیوند فرزندی به نام “هند”بود که در کودکی درگذشت. ابی هاله نیز پس از چندی، وفات یافت وثروت بسیار از خویش بر جای گذاشت. هر چند این مطلب که پیامبراکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – سومین همسر پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – بود و جز عایشه با دوشیزه ای دیگر ازدواج نکرد نزد عامه و خاصه معروف است ولی مورد تأیید همگان نمی باشد.

جمعی از مورخان و بزرگان نظر مخالف دارند برای مثال “ابولقاسم کوفی”، “احمدبلاذری”، “علم الهدی”، (سید مرتضی) در کتاب “شافی” و “شیخ طوسی” در “تلخیص شافی” آشکارا می گویند که خدیجه – علیها السلام – هنگام ازدواج با پیامبر، “عذرا” بوده است. این معنا را علامه مجلسی نیز تایید کرده است. او می نویسد: “صاحب کتاب انوار والبدء” گفته است که زینب و رقیه دختران هاله، خواهران خدیجه – علیها السلام – بودند (تنقیح المقال، ج ۳، ص ۷۷). برخی از معاصران نیز چنین ادعاکرده اند و برای اثبات ادعای خود کتابهایی نوشته اند. (ر.ک:بنات النبی – صلی الله علیه و آله و سلم – ام ربائبه نوشته علامه سید جعفر مرتضی، ص ۸۸).

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

آشنایی خدیجه(س) با حضرت محمد(ص) 

فضایل اخلاقی خدیجه – علیها السلام – ، بسیاری ازبزرگان و صاحب منصبان عرب عتبه، شیبه، عقبه بن ابی معیط، ابوجهل و…ریاحین (الشریعه،ج ۲، ص ۲۳۹٫) را به فکر ازدواج باوی می انداخت. ولی خاطرات همسر پیشین به وی اجازه نمی داد شوهر دیگری انتخاب کند. تا اینکه با مقامات معنوی حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – آشنا شد و آن دو غلامی را که برای تجارت همراه پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – فرستاده بود مطالب و معجزاتی که از وی دیده بودند برای خدیجه – علیها السلام – نقل کردند. خدیجه – علیها السلام – شیفته اخلاق و کمال پیامبر شد.

البته او از یکی از دانشمندان یهود و نیز ورقه بن نوفل، که از علمای بزرگ عرب و خویشان نزدیک خدیجه – علیها السلام – به شمار می رفت، درباره ظهور پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – آخرالزمان و خاتم الانبیاء مطالبی شنیده بود. (بحارالانوار، ۱۶، ص ۶۱٫) همه این عوامل باعث شد تا خدیجه – علیها السلام – حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – را به همسری خود انتخاب کند.

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

ازدواج خدیجه

زفاف حضرت خدیجه – علیها السلام – با حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – ۲ ماه و ۷۵ روز پس از بازگشت از سفر تجارت شام (همان،ص۲۰٫) تحقق یافت.

در آن زمان، حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – ۲۵ سال داشت زندگانی فاطمه زهرا – علیها السلام – (حسین عماد زاده، ص ۲۹٫) و خدیجه – علیها السلام – چهل ساله بود. (بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۳٫)

ابن عباس سن ایشان را ۲۸ سال نقل (بحارالانوار، ج ۱۶،ص ۳٫) می کند. (زندگانی فاطمه زهرا – علیها السلام – ، ص ۲۹٫) هر چند بعضی از مورخّان اهل سنّت سعی می کنند این سخن را رد کنند چون راوی آن محمد بن صائب کلبی از شیعیان است و آنها او را ضعیف می دانند.

خدیجه – علیها السلام – به سبب علاقه به حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – مقام معنوی او با رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – ازدواج کرد وتمام دارایی و مقام و جایگاه فامیلی خود را فدای پیشرفت مقاصد همسرش ساخت.

در عقد ازدواج حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – و خدیجه – علیها السلام – ، عبدالله بن غنم (بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۱۲،اعلام النّبلاء، ج ۲، ص ۱۱۱٫) به آنها چنین تبریک گفت:

هنیئاً مریئاً یا خدیجه قد جرت
لک الطیر فیما کان منک باَسعد

تزوجت خیر البریّه کلهّا
ومن ذاالذی فی الناس مثل محمد؟

وبشّر به البُرّان عیسی بن مریم
و موسی ابن عمران فیاقُرْب موعد

أقرّت به الکتاب قدماً بِاَنّه
رسول من بطحاء هادو مهتد

یکی از رجال قریش و شاعر بود. (بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۱۴٫)

گوارا باد بر تو ای خدیجه که طالع تو سعادتمند بوده و با بهترین خلایق ازدواج کردی. چه کسی در میان مردم همانند محمد است. محمد کسی است که حضرت عیسی و موسی به آمدنش بشارت داده اند و کتب آسمانی به پیامبری او اقرار داشتند. رسولی که سر از بطحاء (مکه) در می آورد و او هدایت کننده و هدایت شونده است.

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

احترام پیامبر خدا (ص) به خدیجه (س)

احترام حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – به خدیجه – علیها السلام – ، به خاطر عقیده و اعتقاد او به توحید بود. (سفینه البحار، ج۲، ص ۵۷۰، وفات الزهرا – علیها السلام – ، سید عبد الرزاق مقرم، ص۷٫)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

خصال خدیجه (س)

خدیجه – علیها السلام – از بزرگترین بانوان اسلام به شمار می رود. او اولین زنی بود که به اسلام گروید چنان که علی بن ابی طالب – علیه السلام – اولین مردی بود که به اسلام روی آورد. (تنقیح المقال، ج ۳، ص ۷۷).

اولین زنی که نماز خواند، خدیجه بود.او انسانی روشن بین و دوراندیش بود.باگذشت علاقمند به معنویات، وزین و با وقار، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به اخبار آسمانی بود. (بحارالانوار، ج ۱۶ ،ص ۲۱ و ۷۹). همین شرافت برای او بس که همسر رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت. (سیرالاعلام النُّبلاء،ج۲،ص۱۱۱٫)

خدیجه از کتب آسمانی آگاهی داشت و علاوه بر کثرت اموال و املاک، او را “ملکه بطحاء” می گفتند.از نظر عقل و زیرکی نیز برتری فوق العاده ای داشت و مهمتر اینکه حتی قبل از اسلام وی را “طاهره” (ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۰۷). و “مبارکه” و “سیده زنان” (ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۰۷٫) می خواندند. (سیرالاعلام النبلاء، ج ۲، ص۱۱۱٫)

جالب این است که او از کسانی بود که انتظار ظهور پیامبر جدید را می کشید و همیشه از ورقه بن نوفل و دیگر علماء جویای نشانه های نبوت می شد. اشعار فصیح پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – از علم و ادب و کمال و محبت او به آن بزرگوار حکایت می کند. (بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۵۲٫) نمونه ای از اشعار خدیجه درباره پیامبراکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – چنین است:

فلوانّنی امسیت فی کل نعمه
ودامت لی الدنیا و تملک الاکاسره

فما سُوِّت عندی جناح بعوضه
اذا لم یکن عینی لعینک ناظره

(بحارالانوار،ج۱۶،ص۵۲٫)

اگر تمام نعمت های دنیا از آن من باشد و ملک و مملکت کسراها و پادشاهان را داشته باشم، در نظرم هیچ ارزش ندارد زمانی که چشمم به چشم تو نیافتد.

دیگر خصوصیت خدیجه این است که او دارای شمّ اقتصادی و روح بازرگانی بود و آوازه شهرتش در این زمینه به شام هم رسیده بود. (زندگانی فاطمه زهرا – علیها السلام – ، ص ۳۱).

البته سجایای اخلاقی حضرت خدیجه – علیها السلام – چنان زیاد است که قلم از بیان آن ناتوان است. پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – می فرماید: “افضل نساءاهل الجنه خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد و مریم بنت عمران وآسیه بنت مزاحم.” (ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۰۴٫) چه می توان گفت در شأن کسی که مایه آرامش و تسلای خاطر رسول خدا بود؟! در تاریخ می خوانیم:

“حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – هر وقت از تکذیب قریش و اذیت های ایشان محزون و آزرده می شدند، هیچ چیز آن حضرت را مسرور نمی کرد مگر یاد خدیجه و هرگاه خدیجه رامی دید مسرور می شد” (همان، ص ۲۵٫)

ذهبی می گوید: مناقب و فضایل خدیجه بسیار است او از جمله زنان کامل، عاقل، والا، پای بند به دیانت و عفیف و کریم و از اهل بهشت بود. پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – کراراً او را مدح و ثنا می گفت و بر سایر امّهات مؤمنین ترجیح می داد و او را بسیار تجلیل می کرد. به حدی که عایشه می گفت: بر هیچ یک از زنان پیامبر به اندازه خدیجه رشک نورزیدم و این بدان سبب بود که پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – بسیار او را یاد کرد. (سیر الاعلام النبلاء، ج ۲، ص ۱۱۱٫)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

درود خدا برخدیجه (س)

خدیجه کبری – علیها السلام – چنان مقام والایی داشت که خداوند عزّوجل بارها بر او درود و سلام فرستاد.طبق روایاتی از حضرت امام محمد باقر – علیه السلام – پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – هنگام بازگشت ازمعراج، به جبرئیل فرمود: “آیا حاجتی داری؟”

جبرئیل عرض کرد: خواسته ام این است که از طرف خدا و من به خدیجه سلام برسانی” (بحارالانوار، ۶، ص۷٫)

در روایتی دیگر می خوانیم: روزی خدیجه به طلب رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – بیرون آمد. جبرئیل به صورت مردی با وی روبه رو شد و از خدیجه احوال رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – را پرسید. خدیجه نمی توانست بگوید رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – در کجا بسر می برد.او می ترسید این مرد از کسانی باشد که قصد کشتن رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – را دارد. وقتی که خدمت آن حضرت رسید و قصه را باز گفت، حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – فرمود:آن جبرئیل بود و امر کرد که از خداتو را سلام برسانم. (ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۰۶٫)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

نقش خدیجه (س) در پیشبرد اسلام

وقتی حضرت خدیجه – علیها السلام – دریافت که سعادتمند شده، هر چه داشت در راه پیشرفت و موقعیت پیغمبر اسلام – صلی الله علیه و آله و سلم – انفاق کرد. او تمام اموال خویش را به پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – بخشید و در راه نشر اسلام به مصرف رساند. تا جایی که هنگام رحلت پارچه ای برای کفن نداشت.

ابن اسحاق جمله ای در شأن خدیجه دارد که گویای همکاری و صداقت او در پیشبرد اسلام است. او می گوید: “خدیجه یاور صادق و با وفای پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – بود و مصیبتها در پی رحلت خدیجه – علیها السلام – وابو طالب بر پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – سرازیر شد.” (سیره ابن هشام، ج ۱، ص ۴۲۶٫) گویا این دو در برابر هجوم ناملایمات بر پیامبراکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – ، سدی بلند و مستحکم بودند.

این جمله معروف که اسلام رهین اخلاق پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – ، شمشیر علی – علیه السلام – ، و اموال خدیجه است (الصحیح فی سیره النبی الاعظم – صلی الله علیه و آله و سلم – ، علامه سید جعفر مرتضی عاملی، ج ۳، ص ۱۹۸٫) از نهایت همکاری و صداقت خدیجه – علیها السلام – پرده بر می دارد.

فرزندان خدیجه (س)

در تعداد فرزندان خدیجه – علیها السلام – ، میان مورّخان اختلاف است. به گفته مشهور: ثمره ازدواج رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – و خدیجه – علیها السلام – ، شش فرزند بود.۱- هاشم. ۲- عبدالله. به این دو “طاهر” و “طیّب” می گفتند. بعضی مدعی هستند که پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم – ازخدیجه دو پسر به نام قاسم و عبدالله داشت که ملقّب به طیّب و طاهر بودند نه این که غیراز قاسم و عبدالله فرزندانی به نام طیّب وطاهر باشد. (ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۶۷٫) ۳- رقیّه. ۴- زینب. ۵- ام کلثوم. ۶- فاطمه.

رقیّه بزرگترین دخترانش بود و زینب، ام کلثوم و فاطمه به ترتیب پس از رقیّه قرار داشتند. پسران خدیجه – علیها السلام – پیش از بعثت پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – بدرود زندگی گفتند. ولی دخترانش، نبوت پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – را درک کردند. (فروغ ابدیّت، ج ۱، ص ۱۶۷٫)

گروهی از محققان معتقدند: قاسم و همه دختران رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – پس از بعثت به دنیا آمدند و چند روز پس از بعثت پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – به مدینه هجرت کردند. (تنقیح المقال، ج ۳، ص ۷۷٫)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

وصیّت خدیجه (س)؛ تجلی حیایی زایدالوصف

حضرت خدیجه – علیها السلام – سه سال قبل از هجرت بیمار شد (ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۷۷٫) پیغمبر – صلی الله علیه و آله و سلم – به عیادت وی رفت و فرمود: ای خدیجه – علیها السلام – ، “اما علمت انّ الله قد زوجّنی معک فی الجنّه” آیا می دانی که خداوند تو را در بهشت نیز همسر من ساخته است؟! آنگاه از خدیجه – علیها السلام – دل جویی و تفقّد کرد او را وعده بهشت داد و درجات عالی بهشت را به شکرانه خدمات او توصیف فرمود. (بحارالانوار،ج۱۹،ص۲۰٫)

چون بیماری خدیجه شدّت یافت، عرض کرد: یا رسول الله! چند وصیت دارم:

من در حق تو کوتاهی کردم، مرا عفو کن. پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – فرمود: هرگز از تو تقصیری ندیدم و نهایت تلاش خود را به کار بردی. در خانه ام بسیار خسته شدی و اموالت را در راه خدا مصرف کردی.

عرض کرد یا رسول الله! وصیت دوم من این است که مواظب این دختر باشید و به فاطمه زهرا – علیها السلام – اشاره کرد. چون او بعد از من یتیم و غریب خواهد شد. پس مبادا کسی از زنان قریش به او آزار برساند. مبادا کسی به صورتش سیلی بزند. مبادا کسی بر او فریاد بکشد. مبادا کسی با او برخورد زننده ای داشته باشد.

اما وصیت سوم را شرم می کنم برایت بگویم. آن را به فاطمه می گویم تا برایت بازگو کند. سپس فاطمه را فراخواند و به وی فرمود:”نور چشمم! به پدرت رسول الله بگو: مادرم می گوید: من از قبر در هراسم از تو می خواهم مرا در لباسی که هنگام نزول وحی به تن داشتی، کفن کنی.” پس فاطمه زهرا – علیها السلام – ازاتاق بیرون آمد و مطلب را به پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – عرض کرد. پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – آن پیراهن را برای خدیجه – علیها السلام – فرستاد واو بسیار خوشحال شد.

هنگام وفات حضرت خدیجه – علیها السلام – پیامبراکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – غسل و کفن وی را به عهده گرفت. ناگهان جبرئیل در حالی که کفن از بهشت همراه داشت نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله، خداوند به تو سلام می رساند و می فرماید: “ایشان اموالش را در راه ما صرف کرد و ما سزاوار تریم که کفنش را به عهده بگریم.” (شجره طوبی، ج ۲  ،ص ۲۳۵ پند تاریخ، ج ۲، ص۲۲٫)

وفات خدیجه (س)

خدیجه – علیها السلام – در سن ۶۵ سالگی چنانکه گفتیم سن ایشان کمترازاین مقداربوده است. در ماه رمضان (سیر الاعلام النبلاء، ج ۲، ص ۱۱۲)، طبق قولی حضرت خدیجه در ماه رجب رحلت فرمود. (المصباح،ص۵۶۶٫) سال دهم بعثت در خارج از شعب ابوطالب (بحارالانوار، ج ۹، ص ۱۴٫) جان به جان آفرین تسلیم کرد.

پیغمبرخدا – صلی الله علیه و آله و سلم – شخصاً خدیجه – علیها السلام – راغسل داد، حنوط کرد و با همان پارچه ای که جبرئیل از طرف خداوند عزوجل برای خدیجه – علیها السلام – آورده بود، کفن کرد. رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – شخصاً درون قبر رفت، و سپس خدیجه – علیها السلام – را در خاک نهاد و آنگاه سنگ لحد را در جای خویش استوار ساخت.

او بر خدیجه – علیها السلام – اشک می ریخت، دعا می کرد و برایش آمرزش می طلبید. آرامگاه خدیجه در گورستان مکه در “حجون” واقع (بحارالانوار،ج۹،ص۱۴) است. (همان،ص۲۱٫)

رحلت خدیجه برای پیغمبر مصیبتی بزرگ بود زیرا خدیجه یاور پیغمبر خدا بود و به احترام او بسیاری به حضرت محمد – صلی الله علیه و آله و سلم – احترام می گذاشتند و از آزار وی خودداری می کردند.

یاد خدیجه (س)

رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – با این که بعدها با زنانی چند ازدواج کرد ولی هرگز خدیجه را از یاد نبرد. عایشه می گوید: هر وقت پیغمبر خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – یاد خدیجه می افتاد، ملول و گرفته می شد و برای او آمرزش می طلبید. روزی من رشک ورزیدم و گفتم: یا رسول اللّه، خداوند به جای آن پیر زن، زنی جوان و زیبا به تو داد.

پیغمبر – صلی الله علیه و آله و سلم – ناگهان بر آشفت و خشمگینانه دست بر دست من زد و فرمود: خدا شاهد است خدیجه زنی بود که چون همه از من رو می گردانیدند، او به من روی می کرد و چون همه از من می گریختند به من محبت و مهربانی می کرد و چون همه دعوت مرا تکذیب می کردند، به من ایمان می آورد و مرا تصدیق می کرد. در مشکلات زندگی مرا یاری می داد و با مال خود کمک می کرد و غم از دلم می زدود. (همان،ج۴۳،ص۱۳۱٫)

حضرت امام صادق – علیه السلام – فرمود: ” وقتی خدیجه – علیها السلام – از دنیا رفت، فاطمه کودکی خردسال بود،نزد پدر آمد و گفت:”یا رسول الله اُمی” مادرم کجاست؟

پیامبر – صلی الله علیه و آله و سلم – سکوت کرد. جبرئیل نازل شد وگفت: خدایت سلام می رساند و می فرماید: به زهرا بفرما، مادرت در بهشت و در کاخ طلایی که ستونش از یاقوت سرخ است و اطرافش آسیه و مریم هستند، جای دارد. (المجالس، ص۱۱۰٫)

حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه (س)

نویسنده: محمد محسن طبسی

منبع: ابناء

 

همه ی مقالات درباره “قرآن و عترت” در عهد ما

همه ی مقالات عهد ما

مقدمّه سخن از خدیجه - علیها السلام - ، سخن از یك دنیا عظمت و پایداری واستقامت در هدف است. به حق قلم فرسایی درباره كسی كه خداوند براو سلام و درود می فرستد، بسی مشكل است.اما به مصداق "ما لا یدرك كلّه لایدرك كلّه،" به بررسی گوشه هایی از شخصیت و زندگی این بزرگ بانو می پردازیم: ولادت و خانواده خدیجه - علیها السلام - 68 سال قبل از هجرت بدنیا آمد با توجه به اینكه سن حضرت خدیجه هنگام ازدواج با پیامبر - صلی الله علیه و آله و سلم -…

بازبینی کلی

خلاصه: حضرت خدیجه کبری(س)؛مادر امت و الگوی حیا و مجاهدت

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 امتیازات)
0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*