پیشنهاد عهد ما
خانه > یادداشت > بازگشت به ” فطرت “

بازگشت به ” فطرت “

یادداشتی پیرامون مسئله عفاف و حجاب با رویکرد فطری بودن این مسئله :

فطرت

فطرت

مگر زبان دین زبان فطرت نیست. مگر به ما دستور نداده اند که با زبان فطرت انسان ها با آن ها سخن گوییم. چرا انقدر اصرار می کنیم که همه چیز را دینی جلوه دهیم درحالی که قبل از دین زبان فطرت مخاطبینمان راحت ترآن را می پذیرد.مگر پیامبر با زبان فطرت انسان ها با آن ها سخن نمی گفت و مگر همین مورد باعث جذب انسان های بیشمار به آیین ایشان در طول تاریخ نگردیده است.براستی آیا یکی از بزرگترین مشکلات بعض از معتقدین به دین و متدینین این نیست که می خواهند همه را با زبان استدلال به دین رهنمون کنند؟!
راستش اعتقاد حقیر این است که اگر ما با زبان فطرت انسان ها با آن ها سخن گوییم دیگر نیازی به این همه استدلال و برهان نیست.
البته نه اینکه برهان لازم نیست.لازم است؛منتها برای کسانی که عناد نسبت به دین داشته و با زبان مغلطه به جنگ با دین می روند.
امابرای عامه مردم خیر.
پوشش نیز از اینگونه مسایل است که اگر فطری بودن آن برای دخترانمان و بانوانمان بیان گردد دیگرنیازی به این همه طول وتفصیل نیست.
وقتی حضرت آدم و حوا در اثرخوردن میوه ممنوعه پوششان از بین رفت بلافاصله:
«بدت لهما سؤاتهما و طفقا یخصفان علیهما من ورق الجنه»
بدیهایشان که آشکار گشت بلافاصله خودرا با برگ درختان بهشت پوشاندند.
آن روزکه دینی بدین معنا نبوده است بلکه فطرتشان آن ها را رهنمون به پوشش کرده است.
امروز برای کسانی که برهنگی را ترویج می کنند از فطرت سخن بگوییم و میل پوشش فطری.کمی به جوانانمان حق بدهیم زمانی که توصیه به حجاب را بعضا از افرادی می شنوند که خودشان در مراوداتشان به اندازه توصیه هاشان پایبند نیستند ، که از #حجاب فراری گردند.
درحالی که اگربا زبان فطرت با آن هاسخن گفته می شد کار به اینجا نمی رسید.
در ادبیات ما هم به مسئله فطرت به نوعی اشاره شده است.
نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار
و عبارات اینچنینی که بیانگر این است که حتی مسئله توحید بدون نیاز به هیچ استدلالی در قلب انسان ها وجود دارد و به جای استدلال چیدن باید قلب را غبارروبی نمود.
آیا دلیل اینکه انسان امانتدار خدا گردید به جز اینست که انسان موجود دارای فطرت است.
آسمان بار امانت نتوانست کشید
قرعه فال به نام من دیوانه زدند
یادم نمی رود موارد متعددی که در مشاوره هایم افرادی می آمدند که مشکلات روانی داشته و بارها به روانپزشک مراجعه نموده و قرص مصرف می کردند که وقتی صحبت هایمان به لزوم توجه به خدا می رسید و از توجه به خدا و نماز اول وقت سخن می گفتیم و بعد از مدتی جویای احوالشان می شدم بحمدالله ابراز رضایت نموده و ازیافتن گمشده شان سخن می گفتند و پشیمان از عدم ارتباطشان با خدا بودند؛و یا افرادی که درجلسات مدیتیشن شرکت می کردند و با تجویز نماز و رجوع به نماز دیگر نیازی به یوگا و تمرینات مدیتیشن و … نمی یافتند.
به اعتقاد حقیر کلیات اصول اعتقادی ما کاملا منطبق است بر فطرت.
حجاب نیز از همین مقوله هاست.اسلام فقط افراط و تفریط هایی که در ادیان دیگر موجود بود را تعدیل نمود.
به عنوان مثال همین یهودیان یا همین زرتشتیان وادیان دیگر بدترین احکام را بر علیه زنان وضع کردند؛ در حالی که اسلام متعادل ترین احکام را با رعایت حرمت و حریم زن برایش وضع کرد.
در رابطه با نماز و دیگر احکام و فروعات دین هم حتی فطری بودنشان قابل اثبات است.
بیاییم در جامعه مان به جای استدلال چیدن کمی با جوانانمان به زبان فطرتشان سخن بگوییم.

نویسنده : حجت الاسلام و المسلمین شیخ عباس مولایی

همه ی مطالب مرتبط با “حجت الاسلام مولایی” در عهد ما

همه ی یادداشت های عهد ما

یادداشتی پیرامون مسئله عفاف و حجاب با رویکرد فطری بودن این مسئله : مگر زبان دین زبان فطرت نیست. مگر به ما دستور نداده اند که با زبان فطرت انسان ها با آن ها سخن گوییم. چرا انقدر اصرار می کنیم که همه چیز را دینی جلوه دهیم درحالی که قبل از دین زبان فطرت مخاطبینمان راحت ترآن را می پذیرد.مگر پیامبر با زبان فطرت انسان ها با آن ها سخن نمی گفت و مگر همین مورد باعث جذب انسان های بیشمار به آیین ایشان در طول تاریخ نگردیده است.براستی آیا یکی از بزرگترین مشکلات…

بازبینی کلی

خلاصه: فطرت زبان دین

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید!
0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*