پیشنهاد عهد ما
خانه > دیگر رسانه ها > قبور شهدای جنبش اسلامی نیجریه را شخم زدند +تصاویر

قبور شهدای جنبش اسلامی نیجریه را شخم زدند +تصاویر

فرماندار ایالت کادونا که پس از کشتار شیعیان زاریا اقدام به تخریب کامل و حذف بقایای حسینیه بقیه‌الله کرده بود به قبرستان شهدای شهر زاریا نیز رحم نکرد و آن را به صورت کامل تخریب کرد.
نیروهای مزدور وابسته به فرماندار شهر کادونا روز گذشته قبور شهدای جنبش اسلامی نیجریه در شهر زاریا را تخریب کردند.

resized_1403420_302

هنوز مدت زیادی از خبر بسیار تکان‌دهنده و غیرمترقبه بود حملهٔ ارتش تا بن دندان مسلح نیجریه به شیعیان بی‌دفاع زاریا و کشتار وحشیانه صدها تن از آنان نگذشته که امروز خبر تخریب کامل قبور شهدای جنبش اسلامی منتشر شد.

فرماندار کادونا پیش از این و پس از کشتار شیعیان زاریا اقدام به تخریب کامل و حذف بقایای حسینیه بقیه‌الله کرده بود. وی در توجیه این اقدام ادعا کرده است ساخت مکان مذکور، در دولت تصویب نشده بوده است.

منابع خبری محلی در شهر زاریا اعلام کردند؛ عناصر وابسته به حاکم شهر کادونا با حمله به قبرستانی که دهها شهید جنبش اسلامی در آنجا دفن هستند اقدام به تخریب کامل آن کردند.

این قبرستان دارالرحمه نام داشته و در منطقه دمبو در شهر زاریا قرار دارد.

resized_1403415_109

به گفته شاهدان عینی بیش از ۶۰ قبر در این حمله تخریب شده است.

در تصاویر منتشر شده از این جنایت قبور شهدا بصورت کامل تخریب شده و هیچ نام و نشانی از آنها به جای نمانده است.

ارتش نیجریه سه هفته پیش با یورش به مکان‌های اجتماع مسلمانان، صدها تن از شیعیان این کشور را به شهادت رساند و صد‌ها نفر دیگر را مجروح کرد.

در حمله ارتش به سه مکانِ حسینیه بقیه الله، منزل «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی و دارالرحمهٔ شهر زاریا، چند عضو ارشد جنبش اسلامی نیز به همراه سه پسر دیگر شیخ ابراهیم زکزاکی به خیل شهدا پیوستند.

مسئولان کادونا علاوه بر تخریب جسینیه بقیه الله، دارالرحمه و منزل شیخ زکزاکی، منزل و قبر مادر شیخ زکزاکی، یک حسینیه و یک ساختمان تازه خریداری شده متعلق به شیعیان زاریا را نیز تخریب کرده‌اند. این قبیل اقدامات سبب افزایش عزم و اراده درمیان کسانی خواهد شد که مورد ستم واقع شده‌اند.

از سرنوشت شیخ زکزاکی نیز کماکان خبری در دسترس نیست. ارتش نیجریه مدعی شده وی و همسرش زنده هستند و به یک مکان امن منتقل شده‌اند. این در حالی است که در جریان حمله نیروهای نظامی به خانه‌ این روحانی ۶۳ ساله، چهار بار به سمت وی شلیک شده است.

نکته مهمی که در این خصوص باید مدنظر قرار داد، به سکوت سازمان ملل متحد و محافل مدعی حقوق بشر در قبال کشتار بیش از سیصد تن از شیعیان در نیجریه از جمله زنان و کودکان باز می‌گردد. این سکوت وقیحانه نشان دهنده معیارهای چند گانه ایست که در قبال حقوق بشر و حق حیات انسان‌ها در محافل به اصطلاح بین المللی حاکم است.

در ادامه تصاویر قبور شهدای جنبش اسلامی نیجریه را پس و قبل از تخریب مشاهده می کنید. در مراسم دفن این شهدا شیخ ابراهیم زکزاکی، همسرش و مقامات جنبش اسلامی حضور داشتند.

 

resized_1403417_513 resized_1403418_934 resized_1403419_271 resized_1403416_435 resized_1403414_693 resized_1403413_185

resized_1403421_412 resized_1403423_122 resized_1403428_532

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*